Prikaz slučaja: ozljeda koljena pacijenta iz Slavonije (analiza putem Interneta)

Nedavno mi se putem Bloga javio pacijent iz Slavonije sa zamolbom da analiziram njegov slučaj, jer nakon 2 oprečna nalaza magnetske rezonancije (MRI) nije bio siguran što činiti, kako se ponašati, te treba li se operirati.

Od tegoba je istaknuo nestabilnost koljena, bol u prednjem dijelu koljena, nemogućnost bilo kakvih opterećenja koljena (npr. sportovi, zahtijevnije oslanjanje na koljeno i sl.).

Analizom tegoba i simptoma pacijenta, te uvidom u MRI slike došao sam do nedvojbenog zaključka kako je pacijentu neophodna operacije radi kompletne rupture prednjeg križnog ligementa, te rupture meniskusa. Na slikama niže možete vidjeti označena moja saznanja:

U ovakvim slučajevima potrebno je učiniti operaciju rekonstrukcije prednjeg križnog ligameta, te odstranjenje oštećenih i odlomljenih dijelova meniskusa. Operacija se radi artroskopski,  u spinalnoj anesteziji (pacijent je tijekom operacije u budnom stanju, stoga nema rizika povezanih s općom anestezijom).

Mi u Specijanoj bolnici Aksis otišli smo korak dalje – zahvate ne vršimo standardnom tehnikom koja podrazumijeva bušenje većih rupa promjera 8-10mm u potkoljenici (ovisno o debljini novog ligamenta), već zahvat izvodimo tzv. “All-Inside” tehnikom kojom se sve radi „iz zgloba“. Tako se izbjegavaju pojačani bolovi nakon operacije, a smanjuje se rizik istezanja neoligamenta ili njegovog pucanja u postoperativnom periodu. Nadalje, za takav zahvat dovoljno je uzeti samo jednu tetivu iz područja koljena, a ne dvije kao u klasičnoj tehnici. Na taj način izbjegava se i značajno slabljenje stražnje lože odnosno mišića i tetiva koje savijaju koljeno.

Ukoliko se duže čeka s odlukom na operaciju (što nije dobro), potrebno je jačanje muskulature kao priprema za operaciju. Razlog tomu može biti samo opravdano odgađanje operacije (npr. neki drugi zdravstveni ili osobni razlozi).

Nestabilnost koljena nije moguće riješiti jačanjem muskulature, a što je česta uputa s kojom naši pacijenti dolaze i nekoliko godina nakon ozljede. Terapija – “jačaj muskulaturu i riješio si problem” – nije uspješna!!! Niti jedan mišić ne može stabilizirati zglob, ma koliko on bio jak. Posebice se to odnosi na zglob koljena i ramena. To je nažalost zaostatak iz prošlih vremena kada je operacija rekonstrukcije križnih ligamenata bila još u povojima, tehnika se učila, anatomija istraživala, a operacije su bile puno agresivnije i oporavak duži.

U današnje vrijeme, u rukama pravog i iskusnog stručnjaka, ova operacija je izrazito učinkovita i rješava probleme u preko 95-98% slučajeva i to na način da se operirana i adekvatno rehabilitirana osoba vraća svim svojim prijašnjim aktivnostima, ma koliko one zahtjevne bile, rekreativne ili profesionalne.

Svako odgađanje zahvata dovesti će do još većeg oštećenja – bilo da se npr. jedan oštećeni meniskus neće moći sašiti i na taj način sačuvati, može doći do ozljede drugog meniskusa, ozljede hrskavice i slično. Dugogodišnja nestabilnost dovesti će do teškog osteoartritisa zgloba koljena što će iziskivati ne operaciju rekonstrukcije ligamenata, već osteotomije u području koljena ili čak totalnu endoprotezu koljena.

Stoga rečenicu “jačaj mišiće i koljeno će ti biti stabilno” jednostavno zaboravite, takvo liječenje nestabilnosti koljena na žalost postoji, ali je APSOLUTNO BEZ USPJEHA.

Sve Vas iskreno i prijateljski savjetujem – oko ovakvih stvari slušajte struku. Struka smo mi ortopedi koji smo školovani da ovakve stvari liječimo, operiramo, ali ponekad i procijenimo da je dostatna i konzervativna terapija. Sve ovisi od slučaja do slučaja.

Lijep pozdrav,
dr. Miškulin

NAPIŠI KOMENTAR

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)